Vandenženklių apibūdinimas


Vandenženklis (filigranas) - ženklas arba piešinys popieriuje, matomas prieš šviesą. padaromas gaminant popierių. Reljefinį vandenženklį popieriaus gaminimo mašinos lygintuvas (eguteris) arba formavimo tinklelis atspaudžia drėgnos popieriaus masės paviršiuje. Įspaustos vietos yra skaidresnės.Vandenženkliai žymimi popieriniai pinigai, pašto ženklai, vertybiniai popieriai ir kiti varbūs spaudiniai arba tiesiog geros kokybės popierius. senuosius vandenženklius tirai filigranologija. Popierius su vandenženkliai pradėtas gaminti Europoje XIII a. pabaigoje, Lietuvoje - XV a.

1918 - 1940 metų dauguma Lietuvos pašto ženklų buvo spausdinami ant popieriaus su vandenženkliais. Yra skiriami 8 pagrindiniai vandenženklių raštai. Pasitaiko ženklų su apverstais raštais, tačiau tai nėra kitokie vandenženkliai, nes tai atsirado todėl, kad popieriaus lapas į spausdinimo mašiną buvo įdėtas atvirkščiai. Čia pateikiami šio laikotarpio pašto ženklams naudoto popieriaus vandenženklių raštų pavyzdžiai:

1 2 3 4

1

2

3

4

5 3 7 8

5

6

7

8

Kai kurie 1990-1991 metų pašto ženklai (Nr.5-8, 16, 24, 25) spausdinti specialiame veržė popieriuje (pranc. verge), kuriame yra į vandenženklius panašus raštas - tinklelis, kurį sudaro dvi susikertančios lygiagrečių linijų poros. Minėtų ženklų popierius yra su tankiomis išilginėmis (kas 2 mm) ir retomis (kas 28 mm) skersinėmis vandenženklio linijomis. Išilginių ir skersinių linijų išsidėstymas lape priklauso nuo pašto ženklo padėties lape, todėl vienur tos pačios linijos gali būti vertikalios, kitur - horizontalios. Pasitaiko lapų su blogai matomomis, o kartais ir visai su neįžiūrimomis linijomis. Šį popierių pašto ženklams gamino Kauno popieriaus fabrikas.

Vandenženklius popieriuje geriau galima įžiūrėti laikant pašto ženklą (klijavimo puse) prieš šviesą. Taip pat galima sudrėkinus pašto ženklo klijavimo pusę chemiškai švariu benzinu uždėti ženklą ant juodo stiklo plokštelės ir taip žiūrint taip pat geriau išryškėja vandenženkliai. Šis būdas ne visada priimtinas, nes taip žiūrint galima sugadinti ženklo klijų sluoksnį.


Lithuanian Link Exchange
Lithuanian Link Exchange


© Lietuvos Filatelija, 1997.