Pašto dėžutės istorija ir dabartis

Panašios į dabartines pašto dėžutės pirmiausiai atsirado Rusijoje 1848 metais. Tai buvo labai patogu - nereikėdavo eiti į pašto įstaigą jos darbo valandomis atiduoti laiško, o galima buvo jį įmesti į specialią dėžutę bet kuriuo laiku. Pradžioje buvo ir nepasitikima šiomis dėžutėmis, daugelis norėjo įteikti savo laišką žmogui pašte, kuriuo labjau pasitikėjo. Tačiau, praėjus keliems metams žmonės suprato šio atradimo paprastumą ir patogumą, o praėjus dešimtmečiams jau kitaip ir sunku įsivaizduoti. Keitėsi dėžučių išvaizda, bet funkcija jau daugiau kaip šimtas metų lieka ta pati ir žavi savo patogumu bei paprastumu. Čia pateikiamos įvairių valstybių, vietovių, laikotarpių pašto dėžučių nuotraukos - kai kurias iš jų fotografavau aš pats, kai kurias mano draugai, o kai kurių atvaizdai paimti iš laikraščių, žurnalų, kitų leidinių.


jpg jpg
AUSTRIJA, Insbrukas. 1997 m. rugpjūtis. Senovinio tipo pašto dėžutė vienoje iš centrinių miesto gatvių. Šiaip šalyje standartinės pašto dėžutės yra kitokios, čia tik viena tokia pasitaikė, kurią ir nufotografavau. AUSTRIJA. Sant Gilgen. 1998 m. rugpjūtis. Standartinė pašto dėžutė ant miestelio pašto pastato. ČEKIJA. Praha. 1998 m. rugpjūtis. Prahos Kremliaus aikštė. Standartinė pašto dėžutė.
JUNGTINĖ ANGLIJOS IR ŠIAURĖS AIRIJOS KARALYSTĖ. 1998 m. kovo mėn. Standartinė pašto dėžutė Kembridže (Cambridge) prie Kembridžo universiteto Corpus Chisti College, kurio vienas iš pastatų yra išlikęs nuo 1352 metų. Ši pašto dėžutė yra skirta kartu vietinei ir korespondencijai į užsien?. JUNGTINĖ ANGLIJOS IR ŠIAURĖS AIRIJOS KARALYSTĖ. 1998 m. kovo mėn. Standartinė pašto dėžutė Londono finansiniame rajone City, Canon ir Walbrook gatvių sankryžoje. Tai dviguba pašto dėžutė, kurios viena dalis yra skirta vietiniams (šalyje siunčiamiems), o kita dalis į užsienį siunčiamiems laiškams.
jpg jpg jpg
LIETUVA. Vilnius. 1998 m. balandis. Standartinė Lietuvos pašto dėžutė. Vilnius. Rygos gt. prie Justiniškių prekybos centro. LIETUVA. 1998 m. birželio mėn. Rokiškio raj. Pandėlio paštas. Sovietinių laikų pašto dėžutė, perdažyta geltonai. LIETUVA. 1998 m. liepos mėn. Molėtų raj. Balninkų pašto dėžutė. Sovietinių laikų pašto dėžutė, perdažyta geltonai. Matyti mėlyni dažai - kaip tik mėlyna spalva buvo dažomos pašto dėžutės SSRS, tame tarpe ir Lietuvoje.
jpg jpg
Vokietija. Miunchenas. 1998 m. rugpjūtis. Senamiestis.Standartinė dviguba pašto dėžutė VOKIETIJA. Bavarijos žemė. Schliersee. 1998 m. rugpjūtis. Standartinė pašto dėžutė ant prekybos centro "SPAR" pastato.
jpg
SUOMIJA, Helsinkis. 1997 m. spalis. Standartinė pašto dėžutė šalia bažnyčios, iškaltos uoloje. SAN MARINAS, 1996. rugpjūtis. Standartinė pašto dėžutė. LENKIJA. 1998 m. rugpjūtis. Standartinė pašto dėžutė.
jpg jpg jpg
Malta. San.Giovan. 1998. rugpjūtis.Pašto dėžutė įmontuota namo sienoje Malta. San.Giovan. 1998. rugpjūtis.  Pašto dėžutė ant stovo. Malta. Valetta. 1998. rugpjūtis.Angliško tipo pašto dėžutė.
jpg jpg jpg
Italija. Lido di Jesolo. 1998 m rugpjūtis. Pašto dėžutė prie kempingo "Adriatico". Italija. Venecija. 1998 m. rugpjūtis. Standartinė pašto dėžutė. Italija. Venecija. 1998 m. rugpjūtis. Italijoje labai daug ir taip atrodančių pašto dėžučių.
jpg jpg
Italija. Verona. 1998 m. liepa. Pašto dėžutės senamiestyje, įmontuotos namo sienoje ir skirtos išsiųsti įvairiems laiškams (miesto ribose, šalyje, užsieniui ir pan.). Italija. Roma. 1998 m. liepa. Nestandartinė pašto dėžutė Romos priemiestyje.

 
RUSIJA. Kaliningrado sritis. 1999 m rugpjūtis. Zelenogradskas. Pašto dėžutė prie miesto pašto skyriaus. RUSIJA. Kaliningrado sritis. 1999 m rugpjūtis. Morskoje.  JUNGTINIAI ARABŲ EMYRATAI. Dubajus.1998 m. gegužė

 
  .

Už pateiktas nuotraukas ir informaciją apie pašto dėžutes dėkoju Ronaldui, Sigai, Laurynui.

© Lietuvos Filatelija, 1999.